08258 - 262724

ALVA'S SPORTS

RAHENA C J (MBA Ist year)

Won the Bronze medal in Asian Power lifting Championship held at Jodhpur, Rajasthan.

Won the Gold Medal in All India Inter University Power Lifting Championship Held at Acharya Nagarjuna University Guntoor, AP.

Won the Silver Medal in Junior Nationals Power Lifting Competition held at Chennai.




















A.I.E.T. ATHLETIC TEAM (MEN & WOMEN) PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL ATHLETIC CHAMPIONSHIP, HELD AT SIR. MVIT B’LORE. On 24TH TO 27TH MARCH, 2016.

  • MEN CHAMPIONSHIP RUNNERS
  • WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS
  • OVERALL CHAMPIONSHIP WINNERS
 
ANUSHA II SEM / MBA 1500 MTRS GOLD
KUSUMA IV SEM/ MBA 400 HURDELS GOLD
400 MTRS GOLD
CHANDINI B V II SEM / MBA HEPTATHLOM GOLD(NMR)
TRIPPLE JUMP GOLD
PRIYANKA B T II SEM / MBA JAVELIN THROW GOLD
DISCUSS THROW GOLD
REHNA C J II SEM / MBA SHOT PUT GOLD
KUSUMA, ANUSHA, CHANDINI B V, PRIYANKA 4X400 GOLD
SHARATH II SEM / MBA 1500 MTRS GOLD(NMR)
5000 MTRS GOLD(NMR)
AHBHISHEK H S IV SEM CIVIL DECATHLON GOLD
BHIVSH RAJ SHETTY II SEM / MBA GOLD GOLD
DEVIPRASAD S IV SEM / MECH DISCUSS THROW BRONZE
RAKSHITH, ABHISHEK, SHARATH, KAUSHIK 4X400 BRONZE

BALLBADMINTON

A.I.E.T. BALLBADMINTON WOMEN TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL BALL BADMINTONCHAMPIONSHIP, HELD AT RLJIT B’LORE. On 03RD TO 06TH APRIL, 2016.

  • ZONAL WOMEN CHAMPIONSHIP WINNERS
  • INTER ZONAL CHAMPIONSHIP RUNNERS
 
PREETHI B SHETTY VIII SEM/CSE
BHOOMIKA H H VI SEM / MECH
BINDU PATIL B S VI SEM/ ECE
SUSHMITHA S II SEM /ECE
RAMYA S VI SEM/ECE
YASHASWINI II SEM/MBA

A.I.E.T. CROSS COUNTRY (WOMEN)

A.I.E.T. CROSS COUNTRY (WOMEN) TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP, HELD AT DR.TTIT KOLAR. On 4TH TO 5TH MARCH, 2016.

 
ANUSHA II SEM / MBA
KUSUMA IV SEM/ MBA
CHANDINI B V II SEM / MBA
KAVYA K VI SEM/ ISE
SHRAVYA SHETTY K.S VI SEM/ ECE
PRIYANKA B T II SEM / MBA

A.I.E.T. KABADDI

A.I.E.T. KABADDI TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTERZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP, HELD AT SDMIT UJIRE On 23TH TO 26TH APRIL, 2016.

MUDASSAR IV SEM/ MBA
PARIKSHIITH A SUVARNA IV SEM/ MBA
ARUN KUMAR K V IV SEM/ ECE
SHETTY VISHANTH RAMESH VI SEM/ MECH
GAURAV S BANGERA IV SEM/ MECH
NINGARAJ.A. HOSAMANI VIII SEM/ CIVIL
BHARATH C M VI SEM /CSE
RAJESH KAMBULI IV SEM /CIVIL
ANISH A AMIN II SEM/ MECH
RAGHAVENDRA.V II SEM/ CIVIL
CHIRAG B SHETTY III SEM/ MECH
GIRISH II SEM/MECH

A.I.E.T. KHO-KHO

A.I.E.T. KHO-KHO TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT SIT MANGALORE AND NCET BANGALORE. On 11TH TO 14TH MARCH, 2016.

NINGARAJ.A. HOSAMANI VIII SEM/ CIVIL
PRAMODH K.R VIII SEM/ CIVIL
PARIKSHITH POONJA VII SEM /MECH
KUMAR KAUSHIK K S IV SEM/MBA
MADHUCHANDRA. K M VI SEM/MECH
MAHAN M.S IV SEM/CIVIL
ABHISHEK H .S VIII SEM/CIVIL
BHAVISH RAJ P SHETTY IV SEM/MBA
BHARGAV K S II SEM /MBA
PUNITH. G VIII SEM/MECH
SHARATH II SEM/MBA
RAJANIKANTH TRATHOD VI SEM/CIVIL

A.I.E.T. VOLLEYBALL

A.I.E.T. VOLLEYBALL TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE INTER ZONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP, HELD AT JNNCE SHIVMOGA. On 3RD TO 5TH MARCH, 2016.

AJITH KUMAR VIII SEM/ CIVIL
PRASAD MURKUMBI IV SEM / MECH
BHUVAN PRAKASH M VIII SEM/ECE
SUFI ABDUL HAKEEM IV SEM / MTECH
SUMANTH N S I SEM/ECE
SANJAY I SEM/MECH
SHUBHRATHA II SEM/ MBA
SATHWIK HEGDE VIII SEM/CIVIL
AVINASHA A IV SEM/MBA
MANISH R SHETTY IV SEM/CIVIL
SUDHEEP D SHETTY IV SEM /MECH
KUMAR SHANKARAPPA L. II SEM/MBA
PRATHVIRAJ IV SEM/MECH

A.I.E.T. WOMEN KABADDI

A.I.E.T. WOMEN KABADDI TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTERZONAL KABADDI CHAMPIONSHIP, HELD AT JNNCE SHIVMOGA On 29TH APRIL TO 03RD MAY, 2016.

KUSUMA IV SEM/ MBA
VISHAKA R PATIL IV SEM/ MBA
PRIYANKA B T IV SEM/ MBA
YASHASWINI II SEM/ MBA
KUSUMA J VI SEM/ CSE
SHEETHA L IV SEM/ ECE
HASMITHA VI SEM /CSE
SHAMILY C IV SEM / MECH
PRIYA SURESH N II SEM/ ECE
BHARHAVI RAVI II SEM/ CSE
SWARNA GOWRI II SEM/ ISE
SNEHA II SEM/CSE

A.I.E.T. KHO-KHO ( WOMEN )

A.I.E.T. KHO-KHO TEAM PRIZE WINNERS IN VTU INTER COLLEGIATE ZONAL AND INTER ZONAL KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT BLDCET BIJAPUR, FROM 30TH MARCH TO 4TH APRIL, 2016.

ANUSHA K II SEM MBA
KUSUMA IV SEM MBA
CHANDINI B V II SEM MBA
PRIYANKA BASAPPA II SEM MBA
SHRAVYA SHETTY K.S VI SEM ECE
KAVYA K VI SEM ISE
ANCHAN DIVYALAXMI VIII SEM ECE
SHYAMILI C IV SEM MECH
KEERTHANA K N IV SEM ECE
NIVEDITHA IV SEM ECE
CHAITRA VIII SEM ISE
MANJUSHREE IV SEM ECE
 

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS AT THE 17TH INTER-COLLEGIATE ATHLETICS CHAMPIONSHIP 2014-15 CONDUCTED BY VTU

  • ANITHA P.K. –SILVER MEDAL FOR 5,000 METRES RUN SILVER MEDAL FOR 4 X 400 METRES RELAY.
  • KUSUMA – GOLD MEDAL FOR 400 METRES RUN GOLD MEDAL FOR 400 METRES HURDLES SILVER MEDAL FOR 4 X 400 METRES       RELAY SECOND BEST GIRLS ATHLETE OF THE VTU ATHLETICS MEET.
  • KUMAR KOUSHIK K.S. – SILVER MEDAL FOR 5,000 METRES RUN SILVER MEDAL FOR 10,000 METRES RUN.
  • BHARATH H.B. - 5TH PLACE IN 20 KMS WALK.
  • PARIKSHITH SUVARNA – 5TH PLACE IN JAVELIN THROW 5TH PLACE IN SHOTPUT.
  • MUDASSAR –5TH PLACE IN HAMMER THROW.
  • PRASHEEL SHETTY – FELICITATION FOR REPRESENTING VTU FOUR TIMES FOR VOLLEYBALL.
  • OVERALL RESULT – SECOND PRIZE FOR MARCHPAST THIRD PLACE FOR GIRLS.
 

Principal Dr Peter Fernandes receiving the certificate and the Rs.One lakh cash prize for AIET being in the TOP SIX COLLEGES IN SPORTS AND ATHLETICS UNDER VTU. With him are Mr Bharathlal Meena-Chief Secretary Dept. of Higher Education, Mr Bhaskar Rao – DIG East Zone, Dr Maheshappa – Vice Chancellor VTU and Dr Prakash – Registrar VTU.

A.I.E.T. Athletic team prize winners In VTU Inter Collegiate Athletic Sports Meet, Held at JNNCE Shivmoga. On 16TH to 19TH Nov. 2013.

Men Championship Runners.

Women Championship Runners.

VTU Overall Championship Second Place.

  • Mamatha K C 1500 Meters Gold Medal MBA 1Ind year.
  • 800 Meters Bronze Medal.

    4X400 Relay Silver Medal.

  • Rajashree J Rai Hammer Throw Gold Medal CSE III rd year.
  • Bhavish Raj S 4X400 Relay Gold Medal MBA IInd year.
  • 400 M Hurdles Bronze Medal.

  • Shine T Shaji 4X400 Relay Gold Medal MECH IVth year.
  • Manoj Kumar K 4X400 Relay Gold Medal ECE IInd year 110 M Hurdles Gold Medal.
  • Abhishek H S 4X400 Relay Gold Medal CIVIL IInd year.
  • 800 Meters Silver Medal

  • Shreya Hegde 200 Meters Bronze Medal ISE IV th year.
  • Shruthi 4X400 Relay Silver Medal ECE IInd year.
  • Bhoomika H H 4X400 Relay Silver Medal MECH Ist year.
  • Anitha P K 400 M Hurdles Bronze Medal MBA Ist year.
  • 4X400 Relay Silver Medal

  • Kirthan Suvarna Shotput Silver Medal MECH Ist year.
  • Devi Prasad S Discuss Throw Silver Medal MECH Ist year.
  • Rajashree J Rai, (CSE III year) Hammer Throw event New Meet Record in VTU Athletic meet.

    Men 4x400 meters relay event new meet record in vtu athletic meet.



BALL BADMINTON (MEN)

A.I.E.T. MEN BALL BADMINTON TEAM BAGGED BY WINNERS, IN VTU REST OF BANGALORE ZONE BALL BADMINTON CHAMPIONSHIP, HELD AT ALVA’S VIDYAGIRI GROUND, MOODBIDRI. At 26TH TO 27TH APRIL. 2014.

NAME OF THE PLAYERS.

  • Abdul Sabeer II Sem Mech
  • Ganesh VI Sem Mech
  • Guru Prasad shenoy VI Sem Mech
  • Ranjan kumar IV Sem CSE
  • Harshith kumar II Sem ECE
  • Naveena VI Sem Mech
  • Vinay VIII Sem Civil
  • Arjuna II Sem Mech
  • Veeresh II Sem ECE
  • Rakesh S IV Sem Civil

INDIVIDUAL AWARD

Abdul Sabeer (II Sem Mech )Won The Player Of The Tournament Award.




BALL BADMINTON (WOMEN)

NAME OF THE PLAYERS.

  • Bhoomika II Sem Mech
  • Geethanjali VI Sem ECE
  • Laxmi A S VI Sem ISE
  • Asmitha IV Sem ISE
  • Laxmi IV Sem CSE
  • Deepa IV Sem ISE
  • Meghana II Sem Civil
  • Bindhu patil II Sem ECE

INDIVIDUAL AWARD

Bhoomika H H (II Sem Mech )Won The Player Of The Tournament Award.






KHO-KHO (MEN)

A.I.E.T. MEN KHO-KHO TEAM BAGGED BY RUNNERS, IN VTU REST OF BANGALORE ZONE KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT B.G.S.I.T. BELLUR, MANDYA. At 24th TO 29th MARCH. 2014.

NAME OF THE PLAYERS.

  • Dileep K J IV Sem M.Tech
  • Bhavish Raj P Shetty II Sem MBA
  • Chandan Ravi VIII Sem Mech
  • Vinay VIII Sem Civil
  • Abhishek H S IV Sem Civil
  • Pramod K R IV Sem Civil
  • Ningaraj IV Sem Civil
  • Puneeth IV Sem Mech
  • Madhu chandra II Sem Mech
  • Parikshith IV Sem Mech
  • Maruthi VIII Sem ECE
  • Pradeep VI Sem Mech
  • Akshay Kumar II Sem Civil
  • Vinod II Sem Civil



KHO-KHO (WOMEN)

A.I.E.T. WOMEN KHO-KHO TEAM BAGGED BY RUNNERS, IN VTU REST OF BANGALORE ZONE KHO-KHO CHAMPIONSHIP, HELD AT S.J.M.I.T. CHITHRADURGA. At 24th TO 29th MARCH 2014.

NAME OF THE PLAYERS.

  • Mamatha K C IV Sem MBA
  • Anitha P K II Sem MBA
  • Chaithra A IV Sem ISE
  • Anchan Divya Laxmi IV Sem ECE
  • Kavya K II Sem ISE
  • Kirana M N II Sem ECE
  • Manasa K M II Sem ECE
  • Hasmitha B V II Sem CSE
  • Krithi Bhat H VI Sem ISE
  • Anjana Naik IV Sem Civil
  • Shruthi IV Sem ECE



VOLLEYBALL (MEN)

A.I.E.T. VOLLEYBALL TEAM BAGGED BY RUNNERS, IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE AND RUNNERS IN INTER ZONALS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP, HELD AT ST. JOSEPH COLLEGE OF ENGG. MANGALORE AND R.B.Y.M.C.E. BELLARY. AT 18th TO 23rd MAR. 2014.

NAME OF THE PLAYERS.

  • Prasheel Shetty II Sem MBA
  • Bhuvan Prakash VIII Sem Mech
  • Ajith Kumar IV Sem Civil
  • Kirthan D Suvarna II Sem Mech
  • Pratheek S Shetty VIII Sem Mech
  • Surendra Shettigar VIII Sem Mech
  • Anand VIII Sem ECE
  • Akshay IV Sem Civil
  • Sathvik Shetty IV Sem Civil
  • Sathyajith Prabhu VIII Sem Mech
  • Deviprasad Shetty II Sem Mech
  • Ranganath M R IV Sem Mech
  • Manjunath VI Sem Mech

INDIVIDUAL AWARD

Ajith Kumar (IV SEM Civil) Won the Best All Rounder Award.

A.I.E.T. CRICKET TEAM BAGGED BY WINNERS, IN VTU INTER COLLEGIATE MANGALORE ZONE CRICKET TOURNAMENT, HELD AT P.A.C.E. M’LORE. AT 13th TO 20ST MAR. 2014.

NAME OF THE PLAYERS.

  • Gurudeep Madyastha IV Sem MBA
  • Bhavish Raj IV Sem MBA
  • Manjunath IV sem MBA
  • Abhishek H S IV Sem Civil
  • Deepak S IV Sem ECE
  • Sandip Dal Singh VIII Sem ECE
  • Naman Shetty VIII Sem Civil
  • Abhishek Suvarna VI Sem Mech
  • Bharath D IV Sem Mech
  • Akshay VI Sem CSE
  • Naresh K B IV Sem MBA
  • Laxmeesh Moger VI Sem Mech
  • Raghunatha M VIII Sem Civil
  • Shishir VIII Sem ECE
  • Jayanth K G VI Sem CSE
  • Vinaya Bhooshan II Sem ECE

INDIVIDUAL AWARD

SHISHIR S (VIII SEM ECE) has received Man Of The Match in Final match.